Iné

Ako Šťastní utiekli do Kanady

Krátky dokument o úteku Petra,Antona a Mariana Šťastných do Kanady v produkcii TSN

Spomienka na Karla Kryla

V týchto dňoch by sa dožil 70 rokov významný básnik,hudobník,disident,emigrant a kritik režimov pred i po  Revolúcii.Dokument je krátkou výpoveďou Kryla o jeho živote a ako sa neskôr ukázalo i nadčasovou výpoveďou vtedajšej doby.

Hokejista, ktorý vyhral Wimbledon

Nie je veľa  športovcov, ktorí mali taký pohnutý osud.  Len jeden však dokázal získať zlato na MS v hokeji, zúčastniť sa Zimnej olympiády  a vyhrať Wimbledon. Reprezentoval 4 krajiny , jednou z nich bolo aj Československo.Jaroslav Drobný sa narodil v Prahe v roku 1921. So športom začal už v skorom veku, venoval sa futbalu, hokeju a tenisu. Ten hrával dokonca s otcom Navrátilovej a mamou Ivava Lendla. Otec Jaroslava pracoval ako správca tenisových kurtov, odtiaľ pramenila vášeň pre šport mladého chlapca. Jaroslav Drobný, vo svete uznávaný športovec, o ktorom na Slovensku nikto nevie.

.clanok_foto_687

Vo Wimbledone sa ukázal po prvýkrát už ako 16-ročný. To bolo ešte v roku 1938. Počas vojny sa na trávu vrátil s pasom Protektorátu. Keď sa komunisti dostali k moci, rozhodol sa emigrovať. Keďže chcel v tenise ďalej pokračoval a oficiálne nereprezentoval žiadnu krajinu, rozhodol sa prijať egyptské  občianstvo. Ako občan tejto krajiny získal Wimbledon v roku 1954. Neuveriteľné ale skutočné. A keď sa opäť ukázal na tráve v roku 1960, bol už britským občanom. Žil totiž v Londýne a mal britskú manželku. Taký je príbeh človeka, ktorý bol známy rýchlym podaním a jemnými obratmi.  Drobný tiež vyhral dvakrát Roland Garros a tri krát bol talianskym majstrom.

Jaroslav Drobný vynikal aj v hokeji. V roku 1947 boli MS v Prahe, v tom roku bez kanadskej účasti. Vo finále sa Československo stretlo s tímom USA a presvedčivo vyhralo 6:1, Drobný strelil 3 góly.O rok neskôr bojoval dokonca na zimnej olympiáde v ST.Moritz, kde získal striebro. O jeho služby sa zaujímali Boston Bruins,keby súhlasil, bol by vôbec prvým európskym hráčom v NHL. Odmietol. Láska k tenisu bola silnejšia .Hokej mu priniesol nielen slávu ale aj zranenia. Počas jedného zápasu si poranil oko a neskôr musel nosiť okuliare, ktoré ho znevýhodňovali hlavne počas hrania tenisu. Jeho hokejové výkony boli neuveriteľné,  počas 31 medzištátnych zápasov strelil 36 gólov. Keďže často cestoval, hokeju sa naplno venovať nemôhol. IIHF naňho nezabudla, od roku 1997 je vôbec medzi prvými hokejistami v jej Sieni Slávy.